Ako môžeme každý jeden z nás reálne pomôcť opusteným zvieratám? |

Ako môžeme každý jeden z nás reálne pomôcť opusteným zvieratám?

Detailný návod ako postupovať a aké sú vaše možnosti. Ktoré psy teraz hľadajú svoje domovy? Moje osobné skúsenosti

Každého z vás už možno niekedy napadla otázka, ako môžem ja sám pomôcť opusteným zvieratám v útulkoch? Veľa ľudí si predstavuje, že pokiaľ nemá k dispozícii veľké množstvo finančných prostriedkov, tak jeho pomoc nebude mať zmysel alebo bude zanedbateľná.

Možno vás prekvapím, ale nie je tomu tak. Každý jeden z nás má možnosť podporiť útulky rôznymi spôsobmi. Každá pomoc od vás vyhodeným, strateným a týraným zvieratám veľmi pomôže.

V tomto článku by som sa chcela zamerať na rôzne formy pomoci útulkom. Už aj malá pravidelná finančná suma pomáha útulkom prežiť. Týmto spôsobom zachraňujú veľké množstvo opustených psov a mačiek zo Slovenska.

Ako prebieha financovanie v útulkoch?

Veľakrát sú útulky a občianske združenia (OZ) odkázané iba na finančnú a materiálnu pomoc od jednotlivcov a firiem. Môžeme sa rozhodnúť, ako chceme pomáhať.

Buď darujeme jednorazovo 10€ (každý podľa svojich možností), alebo môžeme zadať vo svojej banke trvalý príkaz napríklad na 3€ mesačne.

Môžeme mať dojem, že 3€ je zanedbateľný príspevok, ale nie je tomu tak. Chcela by som zdôrazniť, že trvalé príkazy sú jedným z hlavných zdrojov financovania útulkov. Čím viac ľudí prispieva na útulok pravidelne, tým vyššia suma sa v útulku naakumuluje mesačne.

Sú to finančné prostriedky, s ktorými môže útulok disponovať v budúcnosti, ktoré môže investovať do výstavby, nákupu krmiva, na veterinárne účty a podobne.

Práve v rámci projektu OZ Trenčianske labky 333x3 ide o to nájsť 333 ľudí, ktorí zadajú trvalý príkaz útulku v sume 3€. Následne bude mať združenie k dispozícii 999€ mesačne, a s takou sumou sa už dá aj niečo plánovať. Nešlo by už len o prežívanie z mesiacu na mesiac a o strach, či vyplatia faktúry z veteriny a za krmivo.

Podľa mňa je to naozaj výborný projekt, pretože takto sa útulok/OZ stáva dlhodobo schopným fungovať aj bez každodenného prosenia za jednotlivých psíkov na sociálnych sieťach (Projekt 333x3 alebo v Jednote je sila, OZ Trenčianske labky, 2016).

Prečo sa teda ľudia (dobrovoľníci) pustili do takéhoto projektu pomoci zvieratám, keď dopredu vedeli, že nebude ľahké získať každý mesiac financie na prevádzku?

,,Pomáhať zvieratám je naše poslanie, nie práca. Pomáhame dobrovoľne a bez nároku na honorár. Pomáhať aj naďalej chceme, pretože pocit, keď zviera zachránite pred istou smrťou a vidíte jeho rozžiarené oči v novom domove, príp. odfukovanie v perinách je neopísateľný...˝ (Trenčianske labky, 2016).

Prečo sa teda ľudia (dobrovoľníci) pustili do takéhoto projektu pomoci zvieratám, keď dopredu vedeli, že nebude ľahké získať každý mesiac financie na prevádzku?

,,Pomáhať zvieratám je naše poslanie, nie práca. Pomáhame dobrovoľne a bez nároku na honorár. Pomáhať aj naďalej chceme, pretože pocit, keď zviera zachránite pred istou smrťou a vidíte jeho rozžiarené oči v novom domove, príp. odfukovanie v perinách je neopísateľný...˝ (Trenčianske labky, 2016).

Ako môžeme pomôcť my?

Cieľom tohto článku je poskytnúť ľuďom informácie o tom, ako môžu jednotlivci aj firmy reálne pomôcť zvieratám. Stačí si vybrať jedno alebo dve občianske združenia (najlepšie tie v ktoré máte najvyššiu dôveru), a tým pomáhať pravidelne.

Som veľmi rada, keď všetky potrebné informácie budú na jednom mieste. Článok budem časom aktualizovať, tak ak niekoho napadne, čo ďalšie by som sem mohla ešte doplniť, stačí keď budete môj článok komentovať (na sociálnych sieťach), alebo mi napíšete na emailovú adresu dp@imp.sk.

Prejdem teda k veci a v niekoľkých bodoch vám spomeniem 19 spôsobov ako môžete pomôcť aj vy (a to nielen na Vianoce).

Vaše možnosti pomoci pre zvieratá sú nasledovné:

Využite jednu z webových stránok, cez ktoré môžete darovať priamo útulku/OZ, ktoré si vyberiete z ponuky. Nájdite si tú vašu stránku, ktorá sa vám najviac bude páčiť.

Postup je to veľmi jednoduchý. Priamo cez stránku si vyberiete jednu z vecí, ktorú si daný útulok želá, a práve najviac potrebuje:

https://www.paf.sk/

Presný návod ako postupovať:

 1. Vyber si produkty, ktoré chceš darovať
 2. Pri objednávke si zvoľ útulok, ktorému by si chcel pomôcť
 3. Po dokončení objednávky bude tvoj dar pre útulok zadarmo doručený priamo do útulku

Alebo tu:

http://www.bestof.sk/ (majú aj 1. krmivovú banku, z ktorej sa krmivo prerozdelí do útulkov, ktoré majú na Slovensku najmenej krmiva)

https://www.preutulky.sk/wishlisty/

http://www.granulkypreutulky.sk/

V rámci pomoci útulkom si môžete vybrať z nasledujúcich kategórií:

 1. Kúpa krmiva: granulí, ryže, cestovín, ovsených vločiek, konzerv pre zvieratá (mesačne útulky minú pre psov 450 kg granúl a viac)
 2. Darovaním diek, matracov, plachiet, uterákov a kobercov
 3. Nákup prostriedkov na odblšenie, odčervenie a odblšenie, ďalšie lieky podľa potreby OZ
 4. Darovaním alebo kúpou prepraviek na prenos zvierat, umelohmotných pelechov pre psov (prepravky sú pre OZ veľmi dôležité, všetky psy sa musia prepravovať v prepravkách, často v nich dokonca spia zranené psy či mačky)
 5. Obojky a vodítka, misky na vodu a jedlo (misky by mali byť z odolnejšieho materiálu, najlepšie kovové, plastové si pes môže ľahko rozhrýzť, prípadne sú príliš ľahké a pri kŕmení s ním cestujú po zemiJ)
 6. Zdravotnícky a dezinfekčný materiál

Ďalšie spôsoby pomoci sú tieto:

 1. Adopcia zvieratka (podmienkou je podpísanie adopčnej zmluvy a zaplatenie adopčného poplatku, každý nájdený psík potrebuje základné očkovania a odčervenie, odporúčam ísť aj na akciu Nájdite sa, ktorá bola v tento rok v septembri na Námestí slobody v Bratislave)
 2. Dočasná opatera zvieratka je veľmi obľúbená, keď chcete psíka lepšie spoznať pred adopciou, alebo keď si jednoducho nemôžte psíka adoptovať natrvalo
 3. Trvalý príkaz (napríklad 3 eurá mesačne), jedna z najdôležitejších foriem pomoci, pretože útulky môžu dopredu počítať so sumou peňazí, ktorá im chodí pravidelne na ich účet (niektoré útulky majú aj transparentné účty, kde si môžete presne pozrieť koľko peňazí z účtu odišlo a porovnať si to z ich faktúrami, ktoré pravidelne zverejňujú)
 4. Venovaním 2 % z dane (vďaka 2% veľa útulkov prežíva, bez 2% by nemohli dlhodobo financovať ani veterinárne ošetrenia ani krmivo)
 5. Jednorázová finančná pomoc na bankový účet
 6. Poskytovanie dočasnej opatery (zachránite tým hneď 2 psov, toho čo si dočasne (ak budete chcieť tak aj natrvaloJ) zoberiete domov a toho ktorému sa uvoľní miesto v útulku/OZ)
 7. Darovaním vecí, ktoré už nepoužívate do internetových aukcií, ktoré sa konajú na internete a celá časť vyzbieraného čiastky ide priamo zvieratám
 8. Venčenie psíkov (ak je to možné v závislosti od typu organizácie)
 9. Mediálna pomoc a pomoc s reklamou, úprava webových stránok útulkov
 10. Právnická pomoc pri riešení rôznych situácii, kedy je potrebné konať, aby sa zviera zachránilo (dobrovoľníci často nevedia ako postupovať v rámci právneho systému v SR)
 11. Dobrovoľnícka pomoc (v každom útulku sa zíde pomoc dobrovoľníkov)
 12. Návštevou podujatí zameraných na pomoc zvieratám (napríklad joga kde celý obnos zo vstupného ide na OZ, prípadne ďalšie kultúrne podujatia a koncerty)
 13. Prevozy zvierat (často cestujete po Slovensku a zobrali by ste si do auta prepravku s psíkom? Tak to hľadáme práve vás), (OZ Psia duša, 2017)

Všetko čo chcete darovať zvieratám im môžete buď odniesť osobne, poslať im to priamo k nim, alebo využiť jednu zo stránok, ktoré sa na takúto pomoc špecializujú.

Moja osobná skúsenosť s útulkami a OZ (občianskymi združeniami):

Neviete ktorý útulok si vybrať, lebo ho vôbec nepoznáte?

Odporúčam vám napríklad OZ Záchranný Koráb s pani Hambalkovou, Združenie ochrancov a priateľov zvierat s pani Karsli, OZ Pomoc psíkom na východnom Slovensku.

Samozrejme môžete pomôcť aj inému združeniu (útulku) zo zoznamu, akurát s týmito združeniami mám ja osobne pozitívnu skúsenosť. S pani Hambalkovou a pani Karsli som sa aj osobne stretla a videla som kde majú zvieratá na adopciu. Napriek tomu, že podmienky nemajú ideálne, zvládajú to bravúrne a veľa psov ide každý mesiac novým majiteľom.

Existuje aj veľmi veľa OZ, útulkov a karanténnych staníc, ktoré môžu byť práve vo vašom okolí. Z toho dôvodu vám tiež odporúčam nájsť si združenie, kde môžete niekedy zájsť osobne. Porozprávate sa s prevádzkovateľmi (ak je to možné) a prípadne vyvenčíte ich psíkov.

Nasleduje príbeh vyhodeného Darwina a jeho šťastný koniec:

Záchrana opusteného Darwina:

V rámci filantropie firmy sme raz spolupodielali na pomoci vychudnutému rotvajlerovi menom Darwin.

Našli ho v roku 2016. Pani Hambálková z OZ Záchranný Koráb bola ochotná poňho prísť, napriek tomu, že sama nevedela ako mu bude môcť zaplatiť liečbu. Nikto ho nechcel, nakoľko prijať väčšieho psa je zložitejšie ako malé šteniatka a menšie psy (hlavne finančne náročné). Ona ho však nenechala na ulici a rozhodla sa mu pomôcť. Financovanie jeho liečby riešila až neskôr.

Psík bol podvýživený a trpel kožnou chorobou. Na svoju výšku mal mať 50 kg, ale vtedy vážil iba 33 kg. Po 5 mesiacoch liečby bol Darwin pripravený na adopciu. Pribral a vyzeral zas zdravo a šťastne.

Aj takáto osobná skúsenosť často zmení vás pohľad na to, čo je dôležité. V tom čase boli financie na kvalitné krmivo a veterinárne ošetrenie prvoradé. Ak by sme do toho vtedy nešli, tak by Darwin teraz nevyzeral tak šťastne ako teraz. Tie 2 fotky sú nakoľko rozdielne, že je až ťažké uveriť, že je to ten istý pes. Áno až takéto výsledky môžte vidieť aj vy s vašim OZ, veľmi pomôže napríklad trvalý príkaz na 3 eurá mesačne.

Fotografia č.1 a č. 2: Darwin ktorého našli na ulici a vyliečený Darwin, OZ Záchranný Koráb, 2016

Fotografia č.1 a č. 2: Darwin ktorého našli na ulici a vyliečený Darwin, OZ Záchranný Koráb, 2016

Viac o Darwinovi si môžete prečítať tu:

http://www.impkontakt.sk/sk/filantropia/rotvajler-darwin-zachraneny-v-hodine-dvanastej/

Nebuďme teda hluchí a slepí k problémom, ktoré sa okolo nás dejú, pretože možno raz keď my sami budeme potrebovať pomoc si uvedomíme, ako každý z nás môže byť zraniteľný. Pomôžme všetci ako môžeme. Neustále informovanie verejnosti je prvoradé, pretože takto nebudeme pomáhať tým, ktorí to potrebujú len my, ale aj ďalšie firmy a jednotlivci.

Preto Vás prosím, šírte čo ste sa tu dozvedeli ďalej, nikdy neviete koľko životov zachránite.

Najväčšou odmenou nám potom budú príbehy zachránených psíkov, ktorých súčasťou budeme aj my sami. Myslím, že to stojí za to.

V poslednej časti by som vám chcela zoznámiť s pár psíkmi, ktorí ešte stále nemajú svoje domovy.

Veľa ľudí nevie, kde nájde ponuku psíkov, a práve preto sú tu OZ a útulky, ktoré naozaj pravidelne pridávajú fotografie psíkov aj s popismi na internet. Na sociálnej sieti Facebook je takýchto OZ naozaj veľmi veľa, dokonca veľa z týchto združení má aj svoju webovú stránku. Na všetkých týchto miestach si môžete pozrieť pravidelne aktualizovanú ponuku psíkov voľných na adopciu.

Pre vašu lepšiu orientáciu pripájam aj link na zoznam niektorých útulkov a združení: https://www.paf.sk/info/8-zoznam-utulkov

Hľadám domov, budeš práve ty mojou novou rodinou?

Viac informácií o nich a aj ďalších psíkoch nájdete tu:http://www.zachrannykorab.sk/sk/Mlade-psy-1-az-3-rokov

Dúfam, že vám bol tento článok užitočný a že ste sa dozvedeli to, čo ste potrebovali.

Autor: Mgr. Denisa Petrášová (marketing and philantropy manager)

Použité zdroje:

Facebookova stránka, OZ Trenčianske labky, 2016:

https://www.facebook.com/events/333536673485667/

Facebookova stránka a webová stránka združenia Záchranný Koráb, 2016:

https://www.facebook.com/Zachranny-korab-181130868759/

Webová stránka Paf, pomáhame útulkom, 2017: https://www.paf.sk/

OZ Pomoc psom, 2017 : http://www.ozpomocpsom.sk/nasi-psikovia/hladam-domov/

OZ Psia duša, 2017: https://www.psiadusa.sk/ako-pomoct/

Pre útulky, 2017: https://www.preutulky.sk/wishlisty/

Bestof, 2017: http://www.bestof.sk/

Tento obsah sa môže kopírovať a šíriť ďalej len v nezmenenej podobe.

Fotografie č. 1, 2: Pedro, Vita, OZ Záchranný koráb, 2020This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!